Użyteczna strona www

Użyteczna strona www opiera się na jak najbardziej intuicyjnej ścieżce nawigacyjnej i jest zaprojektowana w taki sposób, aby jej użytkownik w jak najkrótszym czasie odnalazł interesujące go podstrony – informacje. Oczywiście usability strony to także jakość i trafność treści, jakich poszukiwał internauta.

Użyteczna strona www cechuje się wyraźnie zarysowaną hierarchią elementów, które są rozmieszczone i wyróżnione w odpowiedni sposób. Warto stosować dość prostą zasadę. Im coś ważniejszego mamy do pokazania na stronie, tym bardziej powinniśmy to wyróżnić chociażby korzystając z większego rozmiaru czcionki, jej rodzaju lub koloru. Jeśli chodzi o elementy graficzne jak np. logo firmy, to powinno być one umieszczone w lewym górnym rogu. Nasz wzrok wędruje z lewej do prawej.

Również istotne jest dookreślenie tematyki serwisu. Internauta, który w ciągu kilku sekund będzie mógł uzyskać informacje odnośnie tematyki serwisu z pewnością stwierdzi, że jest to użyteczna strona www. Jeśli zapowiedź tego, co może znaleźć na stronie go zainteresuje, wówczas już najistotniejsza zdaje się być wspomniana w pierwszym akapicie ścieżka nawigacyjna i doskonale przygotowane treści.